Jak vybrat dětskou autosedačku


Klíčovým parametrem pro výběr dětské autosedačky je váha dítěte, proto jsou sedačky děleny do skupin od 0 do III. V ideálním případě by měli rodiče kupovat jednotlivé sedačky postupně, tedy skupinu 0, I, II a nakonec III. Jelikož se postupný nákup sedaček prodraží, nabízí mnoho výrobců autosedaček tzv. rostoucí sedačky, které pokryjí i více skupin.

Podle čeho se řídit při výběru autosedačky?

Nabídka autosedaček je v současnosti velmi široká a mnohdy není úplně snadné se v ní zorientovat. Vždy je proto dobré se nejprve zaměřit na ty pravděpodobně nejdůležitější parametry, které jsou pomyslným odrazovým můstkem pro výběr konkrétního modelu. Jedná se především o hmotnost dítěte, způsob uchycení autosedačky do vozidla a v neposlední řadě bezpečností normy.

Hmotnost dítěte

U autosedaček dostupných na trhu je vždy uvedeno, pro jakou váhovou kategorii jsou určeny. Nejčastěji se můžeme setkat s těmito typy:  0 až 13 kg, 0 až 18 kg, 9 až 18 kg, 9 až 36 kg, 15 až 36 kg, 22 až 36 kg, existují ale i další varianty.

Dítě v závislosti na své hmotnosti a výšce vystřídá většinou postupně 2 až 3 autosedačky. Pro nejmenší děti jsou určeny autosedačky, které svým tvarem připomínají vajíčko, kojenec je v nich umístěn v pololeže (nebo chcete-li, v polosedě).

Do vozidla se připevňují vždy proti směru jízdy. Jakmile dítě povyroste a umí sedět, je čas na výměnu za autosedačku s integrovaným pásovým systémem ISOFIX. Poslední kategorií jsou autosedačky, do kterých se již dítě poutá klasickým tříbodovým pásem.

Skupina 0, 0+ (0 – 13 kg)

pro děti: od narození do cca 1 roku

Novorozenci a kojenci do 13 kilogramů se umisťují do tzv. autosedačky vajíčko (skořepina, kolébka, kolíbka), které se vždy umisťují proti směru jízdy, na místo spolujezdce.
Autosedačka vajíčko Römer
Pokud je toto místo vybaveno airbagem, ten musí být vypnut, případně je nutné kolíbku umístit na sedačku zadní.

V případě, že hlavička dítěte dosahuje nebo dokonce přesahuje vršek skořepiny nebo dítě váží více než deklarovaných 13 kilogramů, pak se budete se muset poohlédnout po nové sedačce. Vybírat byste měli ze skupiny I. Sedačky z nižších řad, např. 0 – 9 kg se příliš nedoporučují vzhledem k jejich krátké době použitelnosti – děti z těchto sedaček rychle odrostou.

Skupina I (9 – 18 kg)

pro děti: od 1 do 4 let

Již od zhruba 9 kilogramů dítěte lze volit sedačky z kombinovaných skupin I/II/III (autosedačka 9 – 36 kg), kdy se jedná o velice variabilní sedačky, které lze jednoduše zvětšit podle velikosti dítěte. Musíte si ale uvědomit, že kombinované autosedačky jsou připravené i pro větší a těžší děti a menší děti se tak ve velké sedačce budou cítit nepohodlně. Doporučuje se tak koupit samostatnou sedačku ze skupiny I a až pak sedačku skupiny II/III (15 – 36 kg).

Rostoucí autosedačka

Skupina II (15 – 25 kg)

pro děti: od 4 do 7 let

Opět je možné koupit autosedačku pouze z této kategorie nebo lze zakoupit kombinovanou variantu skupiny II/III (autosedačka 15 – 36 kg).

Skupina III (22 – 36 kg)

pro děti: od 6 let do cca 12 let, až do výšky 150cm

Do třetí skupiny patří sedačky s rozpětím 22 až 36 kg a řadí se mezi největší sedačky. Pokud dítě odroste i z této skupiny, je nutné zakoupit dětský podsedák.

Podsedák do auta

Pokud dítě odroste všem dostupným sedačkám přijde na řadu koupě dětského podsedáku do auta. Ten umožní dítěti sedět výše a dítě se může připoutat tříbodovým bezpečnostním pásem stejně jako dospělý.

Váhová kritéria pro jednotlivé skupiny a doporučení pro koupi autosedačky shrnuje následující obrázek.
Výběr autosedačky

Způsob uchycení autosedačky do vozidla – ISOFIX, tříbodový pás

Před nákupem autosedačky je vždy nutné ověřit, zda je způsob jejího uchycení kompatibilní s modelem vozidla, které používáme. Starším způsobem je upevnění autosedačky pomocí pásů, bohužel často dochází manipulaci s nimi k tomu, že pásy nejsou vedeny správně dle návodu, což výrazně snižuje bezpečnost při jízdě.

Modernějším způsobem je ISOFIX, kterým však musí být vybavena nejenom samotná autosedačka, ale rovněž automobil. V dnešní době je již běžné, že vozy jsou touto technologií automaticky vybaveny, nemusí jej však mít některé starší modely (používá se od roku 2002). Proto je vhodné si přítomnost ISOFIXU vždy ověřit. Autosedačka je v tomto případě přichycena přímo ke karoserii vozidla, uchycení je navíc velmi snadné, rychlé a prakticky při něm není co zkazit.

Sedačka se systémem ISOFIX je pevně spojena s karoserií vozidla, je téměř nemožná špatná instalace a navíc výsledky testů ukázaly na výborné výsledky při bočních a předních nárazech. Pokud váš automobil Isofixem nedisponuje, je možné využít Isofix základnu, která je přichycena bezpečnostními pásy a samotná sedačka se pak připíná k základně.

V neposlední řadě je možné autosedačky zajistit tříbodovým bezpečnostním pásem, který je součástí každého osobního automobilu.

Mnohé autosedačky mají ještě další bezpečnostní prvky, které zvyšují její stabilitu v případě nehody nebo nárazu. Jedná se zejména o Top Tether neboli přídavný horní popruh. Tím se autosedačka připevní ke kotvícímu bodu ve vozidle, který je nejčastěji umístěn za opěradlem sedačky a je přístupný ze zavazadlového prostoru. Setkat se lze také například s podpůrnou nohou, ta zabraňuje tomu, aby se autosedačka převrátila dopředu.

Evropské bezpečnostní normy

Dětská autosedačka musí splňovat takzvaný bezpečnostní standard ECE R44/04 nebo ECE R33/03. Jsou to jediné dvě normy, které v Evropě v současnosti platí. To, že autosedačka normu splňuje, lze zjistit jednoduše.

Je na ní totiž nalepený takzvaný schvalovací štítek, který má oranžovou barvu. Z něj se lze dočíst i další údaje, mimo jiné to, pro jakou hmotnost je autosedačka určena, kdo je jejím výrobcem nebo v jaké zemi bylo schválení vydané.

Komfort dítěte

V ideálním případě by si mělo dítě autosedačku nejdříve vyzkoušet. Klidně jej do ní zkuste usadit na zkoušky na prodejně nebo se domluvte, že objedete blok a podobně. Může se totiž stát, že konkrétní model nebude dítě zkrátka akceptovat, což by do budoucna mohlo způsobit velké nepříjemnosti při cestování. Je třeba dbát rovněž na to, aby mělo v autosedačce dostatečné pohodlí a prostor.

Polohovací funkce

Jedná se užitečnou vychytávku, která se obzvláště hodí při delších trasách nebo v situacích, kdy je dítě zvyklé během cesty spát. U některých modelů není polohovatelná pouze zádová část, ale například také opěrka hlavy.

Vyměnitelný potah

Přestože se to může zdát jako zbytečnost, věřte, že snímatelný a pratelný potah skutečně oceníte. V letních měsících je navíc často možné standardní potah vyměnit za chladivý, který je vyrobený ze savého a zároveň dobře propustného materiálu.

Signalizace správné instalace

S tímto užitečným indikátorem se lze setkat u některých autosedaček s ISOFIXEM. Signalizace upozorňuje na to, zda je autosedačka správně (a tedy bezpečně) uchycená.

Odvětrání

Některé autosedačky mají zabudovanou vnitřní ventilaci, což zajišťuji maximálně komfortní systém cirkulace vzduchu.

Podložka

Podložka pod dětskou autosedačku je užitečnou doplňkovou výbavou, která zabraňuje poničení sedadla.

Bezpečností pult

Ochranný bezpečnostní pult je poměrně rozporuplnou záležitostí. Měl by ještě lépe ochránit dítě při nárazu, především pak oblast hlavy, krku, hrudníku a vnitřní orgány. Funguje na podobném principu jako airbag, kdy dokáže totiž zmírnit sílu nárazu. Protože však nahrazuje připoutání bezpečnostním pásem, někdy se uvádí riziko vyklouznutí, zejména v případě přetočení auta na střechu. Opět je vždy jistější podívat se u konkrétní autosedačky na výsledky provedených crash testů.


Chcete poradit se svým výběrem autosedačky? Nebojte se nás níže v diskuzi zeptat.

6 komentářů u „Jak vybrat dětskou autosedačku

  1. Miroslav Šuhaj

    Dobrý den!

    Můžeme použít podsedák i pro menší dítě, než je vymezeno kritérii pro skupinu III?. Např. 4 leté?

    Díky za odpověď.

  2. Hana Jaklova

    Dobrý den a jaký podsedak potřebují pro dítě 136cm 44kg a 9let? Všechny P odsedaky mají váhu 15-36kg. Děkuji za odpověď Hana Jaklova

  3. Gita A.

    Dobrý den,potřebuji pomoci s výběrem autosedačky pro 10měsíční děti, které nechtějí být ve vajíčku. Problém je váha, mají kolem 7kg.Existují vhodné sedačky pro starší ale drobné kojence? Jsou vhodné autosedačky s pultíkem?Děkuji A.

  4. Jiří

    Dobrý den,

    mám v autě sedačky s systémem isofix.
    Které vajíčko (0+) byste mi nabídli, aby v sobě mělo isofix, dalo se nainstalovat na kočár značky Inglesina a aby to bylo tzn. rostoucí řešení?

    Děkuji předem a s pozdravem,

    Jirka

  5. Zuzana Klímková

    Dobrý den, jde autosedačka vajíčko Römer umístit na podvozek kočárku Gmini grand? Děkuji.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *